Photo by Jordan Nix on Unsplash
Syntetické nebo polosyntetické podložky:
K polosyntetickým variantům patří například mikrofibra (syntetické mikrovlákno) v kombinaci s kaučukem. Zmíněná kombinace dává možnost nanesení kvalitních barevných vzoru. Bohužel, podložky z mikrofibry jsou hodně kluzké a nevhodné pro obyčejnou jógu. V připadě, že máte vlhké dlaně a stopy (hot jóga), tak již ale tak klouzka není.
PVC (polyvinylchlorid) - jedna se o syntetický materiál nejrůznější kvality, od niž se odvíjí klouzavost a přilnavost podložky. U levných variant můžete cítit nepříjemný pach, naopak kvalitní podložka je neklouzavá, elastická a má dlouhou životnost.
PER (polymer environmental resin) - materiál podobný PVC, ale ekologičtější, má lepší strukturu a menší klouzavost.
TPE (termoplastický elastomer) - příjemná měkká podložka, která nicméně je velmi kluzká při pocení.
EVA (etylenvinylacetát) - měkká syntetická podložka, která je docela kluzká a má krátkou životnost.
Přírodní podložky:
Dříve se používal bavlněný koberec. Bavlna je kluzká, takže její nití museli být tlusté, aby dlaně neklouzaly. Bavlněná podložka musela mít taky dobrou tloušťku, jinak kraj koberce nebude přiléhavým. Podložka z bavlny patří k nejekologičtějším, ale pohodlná určitě není - bavlna je hrubší látka a dlouhé opiraní o ní v asanách může být docela nepříjemné.
Alternativou pro ty, co hledáji autenticitu, jsou jutové podložky. Jutovou síť spojuji s kaučukem, a to s přírodním nebo syntetickým. Podložka je těžká a má drsnější povrch, ale jinak neklouže a má dobrou přilnavost.
Pro jogíny, které hledají pohodlnost ale zároveň pečují o ekologičnosti nejlepší volbou budou korkové podložky.
Korek je 100% přírodním materiálem a vyrábí se z kůry dubu korkového nebo korkovníku amurského. Navíc korek je obnovitelným zdrojem, jelikož při sklizni se strom nezabíjí. Kůra se sklízí každých 9 až 30 let, a potom opět narůstá. Korek je přirozeně voděodolný, neklouzavý a komfortní pro ásany. Neklouzavost je zachovaná i při horku a vlhkosti. Jemná struktura korku s otevřenými póry zajišťuje pohodlí pro klouby při klečení nebo polohách vleže.
Při výrobě podložek se korek používá pro horní část podložky, přičemž dolní část může být z kaučuku, TPE nebo PVC . Při výběru korkové podložky je třeba dávat pozor na materiál dolní části, jelikož jak bylo zmíněno výše TPE a PVC nejsou přírodními materiály a máji vlastnosti zcela odlišné od kaučuku. Kaučuk taky může být přírodním nebo mít syntetický původ.
Výroba přírodního kaučuku začíná odlupováním kury gumovníku, čímž se narušují rostlinné kanály a uvolňuje se mléčně bílý latex. Poté následuje proces vulkanizace (vaření), vlivem kterého táto látka tvrdne. Kaučuk zajišťuje velmi dobrou přilnavost a stabilitu, je příjemný na dotek a neobsahuje chemické látky, jakožto silikony nebo toxické změkčovadla.
Tloušťka podložek:
Tloušťka podložky se může lišit docela o hodně, od 1,5mm do 6mm. Typický na trhu najdete podložky 3-4mm.
Čím tenčí je podložka, tím je méně pohodlná a stabilní. Jedinou výhodou tenkých podložek je malá váha, díky které jsou pohodlnější na cestu. Jestli plánujete podložku nosit s sebou do studia, zvažte ještě lehčí alternativu - ručník na jógu, který můžete použít místo podložky nebo položit navrch pro lepší přilnavost a hygienu.
Naopak tlusté podložky zajišťují dobrou stabilitu a lepší přilnavost. Typický jsou také o něco měkčí a zajišťují lepší pohodlí pro citlivé klouby.
Naše volba:
Podložky z korku a přírodního kaučuku bez umělých barviv a jiných chemických látek v námi zvolení tloušťce 5mm - ideální pro jakékoliv cvičení doma, ve studiu, či v přírodě. Jsou šetrné na klouby, neklouzavé a přírodně voděodolné.
Podívejte se na některé z podložek, nabízených na nášem e-shopu: https://www.xameleonyoga.cz/podlozky-2/
Jak se o podložku z korku a kaučuku starat?
Čištění: otřít podložku vlhkým hadříkem.
Rolování: spodní vrstvou dovnitř. Při cvičení se rohy podložky nebudou stáčet směrem nahoru.