Mořské houby

8

Photo by manfredrichter on Everypixel 

 

Mořské houby nejsou rostliny, ani koraly, nýbrž živočichové. Jak název již napovídá, žijí v mořích - ale také v oceánech nebo dokonce i ve velmi čistých jezerech. Kvalita houby často závisí na hloubce její výskytu - ty lepší sídlí hlouběji. 

Dospělé houby nejsou schopní přemístěni a obvykle se usídlují na jednom místě tak, že se chytnou za skály nebo koraly. Této živočichové nemají nervový systém a živí se tím, že prohánějí vodu skrz systém kanálků, zachycují plankton a organické částice, tráví je a zbytky vypouští skrz velký vyvrhovací otvor v horní části svého těla. Dýchají taky celým tělem, které se drží pohromadě díky pevnému skeletu z oxidu křemičitého nebo uhličitanu vápenatého.

Mořské houby jsou hermafrodité. Množí se pučením (z ulomené části těla vzniká nová houba) a mají obrovskou regenerační schopnost. Za zbarvení hub odpovídá jod a sinice - bakterie, se kterou mořské houby bydlí v symbióze. 

 

Historie použití: 

Lide znali a využívali mořské houby již z dávných časů. Jako dnes, používala se kostra živočichů, kterou předtím vyždímali a vyčistili. 

Za času Aristotela vojácí používali houby ke čištění helmic. 

Římané využívali specifický druh mořské houby, nazývaný “Sloní ucho” k obkladu vnitřku vojenského brnění a ke hojení zranění (jod v houbě je schopen zabit bakterii do jedné minuty). 

Ve středověku mořskou houbu používali k léčení strumy (onemocnění štítné žlázy), což bylo možné taky díky vysokému obsahu jodu.

V současnosti houby mají velmi širokou škálu využití: utírání školních tabuli, odličování, hygiena, masáží, čištění domácnosti a restaurování uměleckých děl.

 

Jak se sbírají

Kdysi, po zavedení oblečení na hlubokovodní diving, sbírání hub bylo spojení s velkým rizikem - ponoření do velkých hloubek mohlo často způsobit potápěčskou nemoc, o které tehdy ještě nic nebylo známo. Dnes lovci hub  již jsou vybavené znalosti a důslednou přípravou na případné komplikace.  

Průmyslově se houby sbírají v teplých mořích za pomocí místních lovci. Ti je ručně sbírají tak, aby se nepoškodil kořen a na jejich místě vyrostli nové. Před prodejem houba je upravena ostříháním nekvalitních časti, čistí se a vysouší se. 

 

Jak se o houbu starat: 

Před prvním použitím vyprat teplou vodou s mýdlem, a po každém použití opláchnout čistou vodou a nechat vyschnout. Jednou za 3 měsíce je vhodné houbu ponořit v roztok vody a octa a nechat na par hodin, nebo ponořit přes noc do roztoku vody s mořskou soli. Díky pravidelné péči houba neztratí svoje přírodní  vlastnosti a vydrží v perfektním stavu až 12 měsíců. 

Houby se liší: 

 

  • Podle velikosti - typický porovnáváme s dlaní 
  • Podle měkkostí - tvrdší houby jsou vhodnější na tělový peeling a masáže, kdežto měkčí se používají na jemné mytí a odličování
  • Podle barvy - barva záleží na množství jodu, jiných minerálních látek, přírodních barviv, ale taky na věku houby a místě sběru 

 

U nás prodáváme pouze 100% přírodní mořské houby z Egejského moře: https://www.xameleonyoga.cz/morske-houby/

Zpět do obchodu